Eski Ankara’da Bir Şehir Tipolojisi

 


Kitabın Adı: Eski Ankara’da Bir Şehir Tipolojisi

Kitabın Yazarı : Prof. Dr. Ruşen KELEŞ

Dizi Editörü :  Orçun İmga

Çevirmen Adı : (çeviri bir eser ise)

Yayınevi: İdeal Kent Yayınları

Orijinal adı: (çeviri bir eser ise)

Orijinal dil: (çeviri bir eser ise)

Dizi Adı: (Ankara Kitaplığı)

Türü: Kitap

Cilt Bilgisi: (Amerikan Cilt)

Kağıt Bilgisi: Enzo 70 gr

Basım Tarihi: (Kasım 2018)

Basım Bilgisi: (1. Basım)

Sayfa Sayısı: 226

Kitap Boyutları: 14x21

Kitap Ağırlığı: 180 gr

ISSN No: 978-605-83819-6-4

Barkod No: 9786058381964

Etiket Fiyatı: 35 TL

KDV : (%8)

Çıkış tarihi: Kasım 2018

Ankara, bağrında yaşadığımız ve ömrümüzü tamamladığımız bir şehir. Anadolu'nun en eski ve hayat mekanlarından biri. Ancak bu şehrin hikayesinin pek az sayfası yazılı bir halde bulunuyor. Ankara 'nın hikayesini, hiç değilse belli dere-cede bilmek bu şehrin bağrında yaşayanlar için bir sevgi bağı kurmak için gerekli. Halil Rifat Paşa'nın Sivas valisi iken söylediği ve hala ismiyle beraber hatırlanan bir sözü var: "Gidemediğin yer senin değildir."

Bu sözden alınan bir ilhamla "Yazamadığın bir coğrafya vatan değildir" demek de mümkün, hatta gereklidir. Bir coğrafya ile sevgi bağı kurmak için her şeyden önce bilgi bağı kurmak gerekir. Aksi takdirde bir sevgi bağı kurmak mümkün olamaz. Bir şehre karşı ilk borcumuz bu şehri mazisiyle ve haliyle tanımaktır. Halen dersleriyle Türk ilim hayatına kıymetli katkılarda bulunmaya devam eden Prof Dr. Ruşen Keleş hocamızın kadim ve kıymetli Ankara 'mız hakkında yayınladığı Eski Ankara 'da Bir Şehir Tipolojisi (Ankara, 1971, 210 s) başlıklı eserin ilkinden 47 sene sonra yeniden basılmasının büyük bir sevinç vesilesi olduğuna dikkati çekmek isterim.

Kitap, Ankara'nın hiç değişmeyen kalbi olan kale içi hakkında biricik araştır-ma olarak dikkati çekmektedir. Ankara'da yaşayan veya bu şehri tanımak isteyen her insan için bu kitap ilk rehber olarak görülmelidir. Dünya 'nın doğu-dan ve batıdan gördüğüm her şehrinde üçüncü gün özlediğim, bu içimde yaşa-yan ve içinde beni yaşatan şehir hakkındaki bu kıymetli kitabı yazan muhterem hocam Ruşen Keleş üstadıma bir kere daha şükranlarımı arz ve kitabın Ankara sevenlerin dikkatine havalesine vesile olan yayınevini tebrik ederim.

Prof. Dr. Ali Birinci

İdealKent Yayınları 

 Nasuh Akar Mahallesi, 1403. Cad. 10/5 Balgat-Çankaya / Ankara 

 Tel : 0312 285 53 59 Gsm : 0543 285 53 59 

 www.idealkentdergisi.com